​Şekerleme çeşitleri nelerdir?

​Şekerleme çeşitleri nelerdir?

Şekerleme çeşitleri nelerdir sorusu, şeker tutkunları için en çok merak edilen konuların başında gelir. Aslında birden fazla çeşidi olan şeker türlerinin tatları da birbirinden farklıdır. Şekerlemeler genellikle toz şeker ve gerekli bileşenlerin bir araya getirilmesi sonucu ortaya çıkar. Belirli evrelerden geçen şekerlemeler en son halini aldıklarında artık tüketilmeye hazırdırlar. En son haliyle tüketicinin beğenisine sunulan şekerleme çeşitleri özenle hazırlanmış paketlerde servis edilir. Bun ek olarak açık şekilde satışa sunulan şekerleme türleri de bulunur. Lokum, helva, cezerye ve cevizli sucuk gibi tatlı atıştırmalıklar da şekerleme grubuna dahil edilir.

Bir Şekerlemeden Daha Fazlası: Lokum

Sadece bir atıştırmalık çeşidi olarak görülen şekerleme aslında bir kültürün taşıyıcısıdırlar. Üretildikleri bölgelerde ün yapmış şekerleme türleri artık bir kültürün en özel mirasları haline gelmiştir. Lokum bu şekerleme grubunun başında gelir. Türkiye için büyük bir öneme sahip olan lokum, hem çeşit hem de lezzet bakımından adından sıkça söz ettiren şekerlemeler arasında. Bayramlarda ve özel günlerde sıkça tercih edilen lokumlar en çok tüketilen şekerleme çeşitlerinin başında gelir. Yine Türk kahvesine en çok yakışan şekerlemelerden biri olmayı başaran lokum, yumuşak kıvamıyla da ağızda keyif veren bir lezzet bırakır. Çeşit bakımından oldukça geniş bir yelpazesi bulunan lokum, bu yönüyle her kesimden tüketiciye hitap etmeyi başarır. Böylece lokum, çocuk ve yetişkinler tarafından sevilerek tüketilir.

Şekerleme Nasıl Yapılır?

Şekerleme nasıl yapılır sorusunun cevabı kolay ve anlaşılırdır. Çeşit olarak bir hayli zengin olan şekerleme, herkesin zorlanmadan yapabileceği bir atıştırmalık türüdür. Genel olarak toz şeker ile meyve özlerinin bir araya gelmesi sonucu oluşur. Daha sonra kaynatma işleminden geçen şekerlemeler gerekli malzemelerin kullanılması sonucu son halini alır. Yenmeye hazır hale gelen şekerleme türleri istenen boyutta ayarlanır ve satışa sunulur. Sade olarak hazırlanan şekerlemeler olduğu gibi bir de fındıki ceviz, fıstık, leblebi, boni bon gibi farklı lezzetlerle de harmanlanabilir. Çeşitli yiyeceklerle bir araya gelen şekerlemeler, bu sayede çok lezzetli bir hal alır. Çikolata kaplı olarak yapılan şekerli meyveler son dönemde popüler olan şekerleme grupları arasında yer alır. Sevdiklerinize verebileceğiniz bir şekerleme buketi hediye seçiminizin kolaylaşmasına da olanak tanır.

Aroma bakımından da çeşitlilik sunan şekerleme türleri damakta güzel bir tat kalmasına yardımcı olur. Sade olarak tüketilebilen şekerlemeler kahveyle ya da çayla birlikte de türetilebilir. Yine misafirler için ikramlık şeklinde sunulabilen şekerleme türleri arasında lokum, kek ve hamur işlerinden oluşan şekerlemeler bulunur. Pişmaniye çeşitleri de hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından oldukça sevilen şekerleme grubundandır. Kalori bakımından zengin olarak üretilen şekerlemeler aynı performansı protein bakımından göstermez. Şekerleme türlerinin protein oranı oldukça düşük seyreder.

Whatsapp
Fenomen Gıda
Fenomen Gıda
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1