Marshmallow tarifi ve yapılışı

Marshmallow tarifi ve yapılışı

Marshmallow daha önceleri tıbbi bir şekerlemeydi. Boğaz ağrısı gibi durumlarda tüketilirdi. Şimdilerde kullanılan sığır jelatini yerine o dönem bitki kökünden elde edilen ve jelatine benzeyen yapışkan bir madde kullanılırdı.

Marshmallow tarifi ve nasıl yapıldığını merak edenler için bunun iki cevabı vardır. Bunlardan ilki ürünün evde nasıl yapıldığına işaret eder. Diğeri ise seri üretim olarak fabrikalarda nasıl elde edildiğinin bilgisini verir.

Pek çok kişi tarifi bu şekerlemeyi evde yapmak için ister. Evde yapmak için gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

• Toz halindeki jelatin

• Glikoz

• Su

• Pudra şekeri

Bunların kendilerine göre ölçüler ve yapılış sırası vardır. Bizi ilgilendiren kısım ise fabrikada seri üretim olarak nasıl imal edildiğidir.

MARSHMALLOW FABRİKADA NASIL YAPILIR?

Marshmallow fabrikada nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce bu şekerlemenin seri üretim halinde içerisine giren maddeleri belirtelim:

• Yumurta

• Arabic gum

• Renklendirici madde

• Mısır şurubu ya da şeker

• Sığır jelatini

Söz konusu malzemeler arasında arabic gum maddesi kulağa yabancı gelse de, aslınd abu akasya sakızını ifade eder. Bir de sığır jelatini oldukça önemlidir. Aslında bu şekerleme konusunda en çok dikkat edilmesi gereken konu jelatin konusudur. Zira domuz jelatini de yapım aşamasında sığır jelatini yerine kullanılabilir. Aldığınız üründe kesinlikle sığır jelatini kullanılmış olmalıdır.

Marshmallow nasıl yapılır sorusunun cevabına gelecek gelecek olursak; ilk önce tüm malzemeler birbirleri ile karıştırılır. Sıvı haldeki karışım daha sonra ısıya tabi tutulur. Kaynattıktan sonra bir çırpma işlemine geçilir. Çırpma işleminden sonra ise ürün elde edilir.

Öte yandan, söz konusu şekerleme bazı ülkelerde chamallow olarak da bilinir.

MARSHMALLOW NASIL YENİR?

Marshmallow nasıl yenir sorusunun 4 farklı cevabı vardır. Aslında yaygın olan 4 cevap demek gerekir. Bunlardan ilki, en basit haliyle paketten çıktığı gibi tüketmektir. İkinci şekli ise ısıtarak tüketmektir.

Isıtarak tüketim daha çok kamp kültürünün yaygın olduğu ülkelerde görülür. Türkiye’de yapılır. Bunun için süngerimsi yapıya sahip olan şekerleme bir sopanın ya da çubuğun ucuna takılır. Arından ateşe tutulur. Ateşe tutulan şekerleme erimeye başlayınca da tüketmeye uygun hale gelir.

Diğer bir tüketim şekli krema haliyle olur. Bu şekilde tüketimde chamallow direkt olarak krema şeklinde satılır.

Dördüncü tüketim şekli ise S’mores olarak bilinir. S’mores ile ifade dilen iki büskivinin arasına marshmallow konulur. Ayrıca bisküvilerin arasına çikolata da girer. Anadolu kültüründeki lokumlu bisküviyi andırır. En önemli farkı ise yukarıda belirtmiş olduğumuz çikolata kullanımından gelir.

MARSHMALLOW TIBBİ BİR ŞEKERLEMEYDİ

Marshmallow daha önceleri tıbbi bir şekerlemeydi. Boğaz ağrısı gibi durumlarda tüketilirdi. Şimdilerde kullanılan sığır jelatini yerine o dönem bitki kökünden elde edilen ve jelatine benzeyen yapışkan bir madde kullanılırdı.

O bitkinin adı ise hatmi idi. Hatmi bitkisi Latince’de ‘Althaea officinalis’ adına sahiptir. Zaten marsch ve mallow kelimelerinin Türkçe karşılığı bataklık ebegümeci anlamına gelir.

Whatsapp
Fenomen Gıda
Fenomen Gıda
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1