​Marshmallow pişirme tekniği

​Marshmallow pişirme tekniği

Marshmallow pişirme tekniği aslında oldukça kolaydır. Bunun için yalnızca bir ateş, bir çubuk ve şekerlemenin kendisi gerekir. Şekerlemeyi çubuğun ucuna takarsınız ve ateşe doğru tutarsanız. Ateş ile çubuk arasında belli bir mesafe olması gerekir. Çok kısa bir süre içerisinde şekerleme erimeye başlar. İşte bu erime kıvamına geldiği zaman ateşten çekip tüketebilirsiniz.

Ateşte kızartıp tüketme şekli daha çok kamp kültürünün yaygın olduğu ülkelerde öne çıkar. Zira ateş dediğimiz şey öyle her yer yakabileceğimiz bir şey değildir. Uygun mekan gerekir.

Öte yandan, bu ürünün ateş dışında farklı tüketim şekilleri de vardır. Türkiye’de daha çok paketten çıktığı haliyle tüketilir.

TIBBİ BİR ŞEKERDEN ATIŞTIRMALIĞA: MARSHMALLOW

Marshmallow adlı bu atıştırmalığın geçmişine baktığımızda ilginç bir şekilde karşımıza tıbbi bir ilaç çıkar. Sünger kıvamında olan bu şekerleme günümüzde sığır jelatininden yapılıyor olsa da, geçmişte hayvansal değil bitkisel bir maddeye dayanıyordu.

Öncelikle bu ürün marsh ve mallow kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Bu iki kelime bir raya geldiği zaman ortaya bataklık gümeci ifadesi çıkıyor. Burada march kelimesine odaklanmak gerekiyor. Zira bu kelime malvaceae kelimesine atıfta bulunuyor ve malvaceae kavramı ebegümecigiller ailesini ifade ediyor. Ebegümeci ise bir bitkidir.

İşte marshmallow daha önce söylemiş olduğumuz gibi kökeninde bir bitkiye dayanıyor. O bitkinin adı hatmi bitkisi iken, Latince’de ‘Althaea officinalis’ olarak biliniyor.

Söz konusu şekerlemeyi üretirken eskiden bu bitkinin kökleri kullanılıyordu. Daha doğrusu köklerinin içerisinde beyaz renkte olan yapışkan bir madde bulunuyordu. Jelatini andıran bu madde ile üretilen şekerlere eski zamanlarda boğaz ağrısı gibi durumlara karşı tüketiliyordu.

MARSHMALLOW İÇERİĞİNDE NE VAR?

Marshmallow içeriğinde ne var sorunun cevabına verilecek ilk cevap ‘sığır jelatini’ var şeklindedir. Diğer malzemeler ise şu şekilde sıralanır:

Yumurta

Arabic gum

Şeker ya da mısır şurubu

Renklendirici

Malzemelere bakıldığı zaman arabic gum denilen ürün dikkat çekebilir. Bu ürün Türkçe dilinde akasya sakızı olarak bilinir. Dikkat etmeniz gereken asıl önemli konu ise jelatin noktasındadır. Jelatinin kesinlikle sığır jelatini olması gerekir, zira domuz jelatini de bu şekerlemeyi yapmaya uygundur. Satın aldığınız üründe sığırdan elde edilen jelatinin kullanıldığına emin olmanız gerekir.

MARSHMALLOW NASIL ÜRETİLİR?

Marshmallow nasıl üretilir sorusunu cevaplayacağımız bu başlıkta, süreçleri tek tek anlatacağız. Öncelikle yukarıda saydığımız malzemeler birbirleriyle karıştırılır. Sıvı şeklinde olan karışım daha sonra ısıya tabi tutulur. Kaynama noktasına gelene kadar ısıtma işlemi devam eder. Daha sonra ise çırpma işlemi gelir. Çırpma işleminden sonra da şekerleme elde edilir. Böylece sünger kıvamındaki bu atıştırmalık satışa sunulur.

Whatsapp
Fenomen Gıda
Fenomen Gıda
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1