​Marshmallow hangi maddelerden yapılır?

​Marshmallow hangi maddelerden yapılır?

Marshmallow hangi maddelerden yapılır konusuna detaylı olarak değinmeden önce belirtmemiz gerekir ki, jelatin denilen madde bu şekerlemede kullanılan en önemli madde olarak bilinir. Jelatinin kesinlikle sığırdan elde edilmesi önem teşkil eder. Zira domuz jelatinin de kullanıldığı ürünler bulunur. Bu sebeple satın aldığınızda üründe sığır jelatininin kullanılıp kullanılmadığına mutlaka dikkat edin.

Diğer maddeler ise şu şekildedir:

• Yumurta

• Renklendirici madde

• Şeker ya da mısır şurubu

• Arabic gum

Arabic gum, Türkçe dilinde Akasya sakızı olarak biliniyor. Diğer maddeler zaten biliniyor.

Şekerlemenin yapım aşamasında ise ilk önce bütün maddeler karıştırılıyor. Sıvı haldeki karışım kaynatılmak için ateşe tabi tutuluyor. Son olarak da çırpma aşamasına geçiliyor.

MARSHMALLOW NEDİR?

Marshmallow, süngerimsi yapıya sahip olan bir şekerleme çeşididir. İlginç bir şekilde geçmişi tıbbi bir temele dayanır. Bu şekerleme ilk başlarda tıbbi amaçla kullanılıyordu. Boğaz ağrısı gibi durumlarda şifa niyetiyle tüketiliyordu. Bir de üretim aşamasında bitki kökünden yararlanılıyordu.

Günümüzde üretimi esnasında kullanılan jelatin hayvandan elde edilirken, o günlerde hatmi bitkisi öne çıkıyordu. Latince adı ‘Althaea officinalis’ şeklinde olan hatmi bitkisinin kökünde bulunan yapışkan ve beyaz renkteki madde günümüzdeki jelatini andırıyordu.

Bu şekerlemenin adını incelediğimiz zaman zaten ortaya bir bitki adının çıktığını görürüz. Şekerlemenin adı marsh ve mallow kelimelerinin birleşmesinden meydana gelir. Türkçe diline çevrildiği zaman ise bataklık ebegümeci manasına denk gelir.

MARSHMALLOW NASIL YENİR?

Marshmallow nasıl yeni sorusunun cevabına ilk önce Türkiye’den başlayalım. Türkiye’de en sık tüketim şekli çiğ şekilde yemek olarak ön plana çıkar. Yani paketten çıktıı şekilde tüketilir desek daha açık bir ifade olur. Bir diğer tüketim şekli ise ateşte kızartarak tüketme şeklindedir. Bunun için bir çubuk ya da sopa bulunur. Ucuna şekerleme takılır ve ateşe tutulur. Erimeye başlayınca da yenilir. Söz konusu yöntem Türkiye’de bilinip uygulansa da kamp kültürünün oturmuş olduğu ülkelerde daha yaygındır.

Diğer iki tüketim şeklinden ilki krem halidir. Marshmallow bu tüketim şeklinde direkt olarak krem şeklinde üretilir. Bir de S’mores vardır. S’mores Anadolu’daki lokumlu bisküviye benzer. Farkı ise lokum yerine chamallow olarak da bilinen bu şekerlemenin kullanılmasıdır. Bir de bisküvilerin arasına çikolata konulur.

S’mores yaparken chamalow bisküvilerin içerisine çiğ haliyle koyulabildiği gibi kızartılmış olarak da eklenebilir.

MARSHMALLOW TARİHİ

Marshmallow tarihi başlığı altına ürünün seri üretim şeklinde imal edilmesine değineceğiz. 1800’lü yıllarda Fransızlar, bu şekerlemenin tarifini geliştirdi ve seri üretime uyarladı. Elde edilen ürün günümüzdeki şekerlemeye tat olarak yakındı. Üretimi esnasında şekerlemeyi gül suyu ile kaplıyorlardı. Bu yöntem lezzetli olsa da zahmetliydi.

ABD’li girişimci Akex Douma ise yeni bir yöntem keşfetti. Keşfedilen yöntem sayesinde şekerlemeler artık silindirik şekilde ve otomatik olarak üretilebiliyordu.

Whatsapp
Fenomen Gıda
Fenomen Gıda
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1