Lolipop Çeşitleri Nelerdir?

Lolipop Çeşitleri Nelerdir?

Lolipop çeşitleri nelerdir sorusundan önce lolipopların nasıl yapıldığına bakmak gerekir. Lolipoplar bilindiği üzere hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından sevilerek tüketilen şekerleme türlerinin başında gelir. Birçok çeşidi bulunan bu şekerlemelerin tadından rengine birden fazla modeli bulunur.

Yapımı da oldukça kolay olan lolipopların evde yapılanları da bulunur. İçerik olarak birbirinden farklı şekilde hazırlanabilen lolipoplar her zaman yenmeye hazır tatlı atıştırmalıklar arasında yer alır. Tutması da yemesi kadar keyifli olan lolipopların en çok çocuklar tarafından tercih edilmesi şekerli yapısıyla alakalıdır.

Çocukların şekerli tatlara olan zaafı herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Şekerli yiyeceklerin fazla tüketilmemesi gerektiği gibi kontrollü bir şekilde tüketilmesi son derece önemlidir.

Naneli lolipoplardan elmalı, çilekli, mandalina, portakal ya da limonlu lolipoplara kadar birçok aromaya sahip lolipop çeşidi vardır. Neredeyse her damak tadına uygun olarak hazırlanan bu şekerlemeler büyükten küçüğe herkes tarafından sevilir. Ağızda kalan aromatik şekerli lezzet her dönemde tüketilmeye müsaittir.

Renk Cümbüşü Lolipoplar

Renk cümbüşü lolipoplar elde etmek aslında sanıldığı kadar zor değildir. İstenen renk ve özellikte üretilebilen lolipop şekerler çeşitli aşamalardan geçer. İçeriğinde daha çok toz şeker, su, krem tartlar, mısır şurubu ve renklendirici malzemeler bulunur. Bu malzemelerin bir araya getirilip kaynatılması sonucu bir şurup elde edilir.

Elde edilen şurup yüksek derecede bir ısıya maruz kaldığından şekil alacak kıvama gelmiş olmalıdır. Ardından istenen şekle gelebilmesi için kalıplara aktarılan şekerleme şurubu kurumaya bırakılarak istenen şekli alır. Şekil ve ebatı farklılık gösteren lolipop şekerlerin renkleri de birbirinden farklı olarak hazırlanabilir.

Bunun için renklendirici malzemelerden yardım alınır. Kırmızı, sarı, yeşil, mavi, pembe, beyaz ve daha birçok rengin kullanılması şekerlemelerin daha dikkat çekici olmasını sağlar. Lezzetli görüntüsünün artmasına katkı sağlayan bu renkler hep birlikte de kullanılabilir. Böylece alacalı lolipoplar elde etmek mümkün hale gelir.

Evde Şekilli Lolipop Yapmak

Evde şekilli lolipop yapmak isteyen herkes lolipopların nasıl yapıldığını merak eder. Yazı içerisinde değindiğimiz lolipopların yapım aşamaları kolay görünse de aslında özen isteyen ince bir işçilik ister. Malzeme ve yapım açısından çok yorucu olmayan şekerlemelerin yapım aşamasında dikkatli olmak önemlidir. Hazırlanan şurupların belirlenen kalıplara aktarılması işlemi özenle yapıldığında istenen sonuca ulaşmak kolaylaşacaktır.

Her çeşit kalıbın kullanılarak yapılabildiği lolipoplar, sade modeller tercih edildiğinde daha kolay elde edilir. Düz kalıplar seçilebileceği gibi karmaşık şekiller, oval, kalp ya da yuvarlak kalıplarla şekilli lolipop şekerler elde edilebilir. Ayrıca şeffaf şekilde elde edilen lolipoplar hazırlanabileceği gibi içerisine çeşitli şekiller eklenen lolipoplar da vardır.

Evde yapılan lolipopların şeker oranı da istenen kıvamda tutulabilir. Malzemelerin istenen ölçüde kullanılması belirli sayıda ve şekilde lolipoplar elde etmeye yardımcı olur.

Whatsapp
Fenomen Gıda
Fenomen Gıda
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1