​Hayata tat katan bir lezzet: Şekerleme

​Hayata tat katan bir lezzet: Şekerleme

Hayata tat katan bir lezzet, şekerleme. Kategori olarak oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan şekerleme birçok tatlı çeşidine sahiptir. Tüm tatlı atıştırmalıklar şekerleme grubuna dahil edilebilir. Tatlı bir şeyler yemek ya da içeceklerin yanında şeker yerine tatlı atıştırmalıklar kullanmak neredeyse herkes tarafından yapılan bir eylemdir. Büyükten küçüğe kadar geçmişten bugüne herkes tatlı çeşitlerini severek tüketir. Özellikle çocuklar bu noktada çok daha iştahlı olsalar da yetişkinlerin de vazgeçemediği tatlı atıştırmalıklar vardır. Özellikle Türk lokumu bu konuda en çok tercih edilen şekerleme çeşitleri arasındadır. Tarih boyunca çeşitli aşamalardan geçen lokum, herkes tarafından sevilerek tüketilmeye devam ediyor. Farklı lezzetlerle bir araya gelerek de servis edilen lokumlar renk bakımından da oldukça çeşitli. Fındık, fıstık ve badem gibi atıştırmalıklarla harmanlanan lokum, hindistan cevizine ya da pudra şekerine bulanarak da tüketilebilir.

Lokumun yenme şekli herkes için farklıdır. Sade olarak tüketilebilen lokumlar, kahveyle ya da sıcak çikolatayla da tercih edilebilir. İki bisküvi arasında yumuşak kıvamıyla yenmeye hazır hale getirilen lokum özellikle bayramlarda sıkça tercih edilir. Lokumlar paketlenmiş bir şekilde hediyelik olarak da sunulabilen şekerlemelerdendir. Ayrıca lokumların aromaları da birbirinden farklıdır. Naneli, elmalı, portakallı, Antep fıstıklı ve daha birçok lezzetle harmanlanan lokum yuvarlak, kare ya da üçgen gibi şekillere sahiptir. Ayrıca kuş lokumu olarak adlandırılan minik lokumlar da mevcuttur.

Şekerleme Çeşitleri ile Pasta Yapımı

Şekerleme çeşitleri ile pasta yapımı oldukça kolaydır. Şekerlemeler, özellikle doğum günü gibi özel günlerde evde yapılan pastaların süslenmesinde kullanılır. Lokum, marshmallow, minik kekler, çikolata kaplı kurabiyeler ya da şekerler kullanılarak yapılır. Harfli ya da resimli hazırlanan pastaların üzerine marshmallow, bisküvi ve küçük renkli çikolatalar eklenebilir. Böylece hazırlanan pasta hem daha renkli hem de daha lezzetli görünür. Ayrıca özel günlerde bir çubuğun ucuna geçirilen jelibon ya da çikolatalı mini kekler de masanın daha canlı görünmesine katkı sağlar. Birden fazla yumuşak şeker bir çubuğa geçirilerek çocuklara küçük ikramlıklar hazırlanabilir. Ele kolay oturan çubuklar çocukların şekerlemeyi daha kolay tüketmesine yardımcı olur.

Şekerleme Türleri

Şekerleme türleri evde de hazırlanarak tüketilebilir. Herkes tarafından sevilerek tüketilen bir diğer şekerleme türü kağıt helvadır. Yuvarlak bir görüntüye sahip olan kağıt helva lezzet ve yapı olarak gofret ailesindendir. İçerisinde sakız helva bulunan kağıt helvalar oldukça lezzetlidir. Bununla birlikte horoz şekerleri de neredeyse herkes tarafından sevilerek tüketilen şekerlemelerdendir. Adını görüntüsünden alan horoz şekerleri kırmızı, sarı, yeşil ve sarı gibi renklere sahiptir. Çubuk bir sapla servis edilen horoz şekerleri ısırılarak ya da emilerek tüketilir. Eskiden beri çok sevilen şekerleme türlerinden bir diğeri elma şekeridir. Elma şekerleri genellikle kırmızı renkte şeker jölesiyle kaplanan elmalardır. Meyvenin şekerle buluşması sonucu ortaya çok güzel bir lezzet çıkar. Elma şekerleri de hem büyükler hem de çocuklar tarafından sevilerek tüketilen şekerleme çeşitleri arasında. Yine helvalar, cevizli sucuklar, pişmaniyeler, akide şekerleri ve çikolatalar da şekerleme grubunda yer alan atıştırmalıklardan.

Whatsapp
Fenomen Gıda
Fenomen Gıda
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1